:: دوره 14، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) ::
جلد 14 شماره 3 صفحات 34-27 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر یک دوره تمرین مقاومتی دایره ای به همراه عصاره یونجه بر سطوح استئوپروتگرین و فاکتور هسته ای کاپا بی در دختران لاغر
پروین فرزانگی*، خاطره ابراهیمی، معصومه حبیبیان
دانشگاه آزاد اسلامی ساری
چکیده:   (4299 مشاهده)

چکیده

 مقدمه: پوکی استخوان رایج ترین بیماری متابولیکی استخوان است که عوامل مختلفی مانند شاخص پایین توده بدن و عدم فعالیت جسمانی در بروز این بیماری دخالت دارند. تعدیل شیوه زندگی می تواند یک استراتژی مفید برای پیش گیری از این بیماری باشد. لذا هدف مطالعه حاضر تعیین اثر تمرین مقاومتی دایره ای و مصرف عصاره یونجه بر سطوح استئوپروتگرین و فاکتور هسته ای کاپا بی  در دختران جوان لاغر بود.

روش کار: در این مطالعه نیمه تجربی 28 نفر از دختران  دانش¬آموز (16 تا 19 سال) بطور تصادفی و مساوی به چهار گروه (مکمل، تمرین، تمرین- مکمل و کنترل) تقسیم شدند. برنامه تمرین مقاومتی شامل 10 حرکت با شدت 60 تا 80 درصد یک تکرار بیشینه بود که در 8 الی 12 تکرار، طی 4 هفته، سه جلسه/ هفته 60 دقیقه/ جلسه انجام شد. مکمل یونجه به میزان یک سی سی/ کیلوگرم وزن بدن، هر 3 بار در روز و به مدت 4 هفته مصرف  شد. آنالیز داده ها با استفاده از آزمون های t زوجی  و آنالیز واریانس یک راهه انجام شد(05/0P<).

یافته ها:  4 هفته تمرین مقاومتی دایره ای، مکمل سازی و مداخله ترکیبی با افزایش معنی دار سطوح استئوپروتگرین و کاهش معنی دار سطوح فاکتور هسته ای کاپا بی دردختران لاغر همراه بود(05/0>p). بعلاوه مداخله ترکیبی با تغییر بیشتری در سطوح این شاخص ها در مقایسه با گروه  تمرین و مکمل همراه بود(05/0>p).

نتیجه گیری: انجام تمرینات مقاومتی دایره ای و مصرف عصاره یونجه به عنوان یک روش درمانی غیر دارویی می تواند سبب افزایش شاخص های تشکیل استخوان و نیز کاهش فعالیت مسیر تحلیل آن در دختران جوان لاغر گردد، البته اثر بخشی ترکیب تمرین و مکمل  بیشتر از اثرات جداگانه هر یک از مداخله  ها می باشد.

واژه‌های کلیدی: تمرین مقاومتی، یونجه، استئوپروتگرین، فاکتور هسته ای کاپا بی، لاغری
متن کامل [PDF 273 kb]   (1461 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: 1395/3/22 | ویرایش نهایی: 1396/3/22 | پذیرش: 1395/8/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها