:: دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1389 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 6-1 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر عصاره هیدروالکلی پنیر نخل بر میزان غلظت سرمی هورمون های تستوسترون، استرادیول و گنادوتروپین ها در رت نر
حجت اله کریمی جشنی*، فاطمه دخانچی، فرهنگ هوشمند
وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی
چکیده:   (5305 مشاهده)

مقدمه:

ناباروری یکی از مشکلات جامعه انسانی می باشد. در طب سنتی از گیاهان دارویی برای درمان ناباروری استفاده می شود. یکی از گیاهانی که از میوه و قسمت های مختلف آن استفاده می شود نخل یا خرما می باشد. هدف از این مطالعه بررسی اثر عصاره پنیر نخل بر میزان غلظت سرمی هورمون های تستوسترون، استرادیول و گنادوتروپین ها در رت نر می باشد.

روش کار:

در این مطالعه حیوانات مورد استفاده ۹6  عدد رت نر بالغ  سالم از نژاد ویستار در محدوده وزنی 300 ـ 280 گرم و با سن 5/2 تا 3 ماهگی بود. موش ها به طور تصادفی به هشت گروه 12 تایی تقسیم شدند. گروه کنترل آب و غذای استاندارد و گروه شاهد دو میلی لیتر آب مقطر و گروههای تجربی به ترتیب دوزهای 250،200،150،100،50،25 میلی گرم بر کیلوگرم پودر پنیر نخل به مدت 28 روز به صورت خوراکی دریافت کردند. از تمام گروهها خونگیری انجام شد. هورمونها به روش رادیوایمونواسی (RIA) اندازه گیری شدند. نتایج با استفاده از نرم افزار SPSS و آنالیز واریانس یکطرفه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها:

نتایج حاصل از مطالعه حاضر نشان داد که سطح سرمی هورمون تستوسترون در گروههای دریافت کننده عصاره هیدروالکلی پنیر نخل نسبت به گروه کنترل و شاهد کاهش معنی دار یافته است (P<0.05) ، همچنین سطح سرمی هورمون استرادیول در گروههای دریافت کننده عصاره هیدروالکلی پنیر نخل در دوزهای بالا نسبت به گروه کنترل و  شاهد کاهش معنی داری یافته است  (0.05 P<).  سطح سرمی هورمونهای گنادوتروپین (LH, FSH ) در گروههای تجربی نسبت به گروه کنترل و شاهد تغییر معنی داری پیدا نکرده است.

بحث و نتیجه گیری:

نتایج نشان داد که عصاره هیدروالکلی پنیر نخل احتمالاً به علت داشتن فیتواسترولها از طریق کاهش کلسترول و اثر آنتی آندروژنی باعث کاهش تستوسترون و استرادیول می شود اما اثری بر گنادوتروپین ها ندارد.

واژه‌های کلیدی: پنیر نخل، تستوسترون، استرادیول، گنادوتروپین
متن کامل [PDF 229 kb]   (1023 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر
دریافت: 1395/3/3 | ویرایش نهایی: 1396/12/14 | پذیرش: 1395/3/3XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها