:: دوره 13، شماره 4 - ( زمستان 1394 ) ::
جلد 13 شماره 4 صفحات 46-39 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر ترکیبی تمرین منظم شنا و عصاره سیر بر سطوح برخی از فاکتور های رشد مداخله گر در آنژیوژنز و فیبروزیس قلبی موش های صحرایی پیر
معصومه حبیبیان*، محمد علی اسدی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر
چکیده:   (4573 مشاهده)

مقدمه: پیری یک عامل خطرزای مهم برای آسیب تدریجی ساختار و عملکرد قلبی است که با تغییرات متفاوتی در آنژیوژنز و فیبروزیس قلبی همراه است. لذا هدف از تحقیق حاضر بررسی اثر ترکیبی تمرین منظم شنا و عصاره سیر بر سطوح برخی از فاکتور های رشد میانجی گر در آنژیوژنز و فیبروزیس قلبی موش های صحرایی پیر بود.

روش کار:35 سر موش صحرایی نر ویستار پیر به صورت تصادفی به 5 گروه(7 تایی) کنترل، سالین، تمرین هوازی، سیر و تمرین هوازی + سیر تقسیم شدند. حیوانات با تمرین شنا به مدت 60 دقیقه در روز، 3 روز در هفته و به مدت 8 هفته ورزش داده شدند. گروه های تمرین هوازی و تمرین هوازی + سیر با عصاره سیر(5/2گرم  بر کیلوگرم وزن بدن) تیمار شدند. سطوح قلبی فاکتور رشد اندوتلیال عروقی(VEGF)و فاکتور تبدیل رشد بتا -1  (TGF-β1) به روش الایزا تعیین شد. از آزمون آنالیز واریانس یک راهه برای آنالیز دادها استفاده شد(05/0>p).

یافته ها: نتایج نشان داد 8 هفته تمرین شنا، مصرف مکمل سیر و ترکیبی از دو مداخله با افزایش معنی داری سطوح قلبی VEFG  و کاهش TGF-β1 موش های پیر همراه بود(05/0>p). اما تفاوت معنی داری بین اثرات این مداخله ها بر سطوح TGF-β1 و VEFGقلبی در موش های پیر مشاهده نشد(05/0<p).

نتیجه گیری: به نظر می رسد هریک از مداخله های غیر داروی تمرین منظم، عصاره سیر و ترکیبی از این دو شیوه، ممکن است تغییرات آنژیوژنز و فیبروزیس قلبی ناشی از پیری را، بواسطه تنظیم مثبتVEGF و تقلیل سطوح TGF-β1، کاهش بخشند.

واژه‌های کلیدی: پیری، آنژیوژنز، بافت قلب، فیبروزیس، تمرین منظم
متن کامل [PDF 270 kb]   (2144 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: 1394/8/30 | ویرایش نهایی: 1396/3/23 | پذیرش: 1394/12/17XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 4 - ( زمستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها