:: دوره 14، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 57-51 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر عصاره‌ی هیدروالکلی گیاه مرزنجوش (Origanum vulgare) بر وزن و پروفایل لیپیدی در موش صحرایی نر ویستار
میثم فروزنده، محمدرضا بیگدلی، مهدی رهنما*
دانشگاه آزاد زنجان
چکیده:   (4845 مشاهده)

مقدمه: امروزه در اغلب کشورهای جهان، افزایش چربی خون و به دنبال آن آترواسکلروز، منجر به بیماری­های قلبی–عروقی و حتی مرگ می­شود. آنتی­اکسیدان­ها می­توانند سبب کاهش چربی خون شده و احتمال ابتلا به بیماری­های قلبی–عروقی را کاهش می­دهند. مرزنجوش سرشار از آنتی­اکسیدان است، به همین علت ما در این مطالعه به بررسی اثر مرزنجوش بر وزن و چربی خون خواهیم پرداخت.

روش کار: در این مطالعه­ی تجربی  28 سر موش صحرایی نر  نژاد ویستار ، به طور تصادفی به 4 گروه 7 تایی تقسیم شدند. گروه شاهد، آب مقطر و سه گروه آزمایشی عصاره­ی هیدروالکلی مرزنجوش را به ترتیب با دوز های 50، 75 و 100 میلی­گرم بر کیلوگرم وزن بدن، به مدت 30 روز و از طریق گاواژ دریافت کردند. 2 ساعت بعد از آخرین گاواژ، حیوانات وزن شده و خونگیری از آنها انجام گرفت و میزان کلسترول، تری­گلیسیرید، لیپوپروتئین باچگالی­کم و لیپوپروتئین باچگالی­بالا اندازه گیری گردید. داده ها توسط نرم­افزار SPSS و آنالیز واریانس یک طرفه مورد ارزیابی قرار گرفت.

یافته­ها: نتایج حاصل از این بررسی نشان داد که مصرف عصاره سبب کاهش میزان کلسترول، تری گلیسیرید و لیپوپروتئین باچگالی­کم و افزایش لیپوپروتئین باچگالی­بالا در هر سه دوز مصرفی (50، 75 و 100 میلی گرم بر کیلوگرم) نسبت به گروه شاهد گردید (05/0p<). مصرف عصاره تغییری در وزن حیوانات ایجاد نکرد.

بحث نتیجه گیری: به نظر می­رسد که مرزنجوش بتواند به دلیل کاهش سطح کلسترول، تری گلیسیرید، لیپوپروتئین باچگالی­کم و افزایش سطح لیپوپروتئین باچگالی­بالا اثر حفاظتی در برابر بیماری­های قلبی-عروقی اعمال کند.

واژه‌های کلیدی: مرزنجوش، عصاره هیدروالکلی، پروفایل لیپیدی، آنتی اکسیدان.
متن کامل [PDF 526 kb]   (2014 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1394/3/23 | ویرایش نهایی: 1396/3/22 | پذیرش: 1395/4/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها