:: دوره 20، شماره 1 - ( 12-1401 ) ::
جلد 20 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
عملکرد ضد باکتریایی پپتید ترکیبی MELITININ+BMAP-27 بر سویه های استافیلوکوکوس اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا
ریحانه روحی جهرمی ، محمد کارگر* ، فرزان مدرسی ، شهرام نظریان ، مجتبی جعفرنیا
دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم
چکیده:   (561 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف: سویه های باکتریایی دارای مقاومت چندگانه به سرعت گسترش یافته اند. این پژوهش با هدف طراحی و سنتز پپتید ترکیبی موثر از ترکیب دو پپتید به منظور دستیابی به بیشترین فعالیت ضد باکتریایی و ارزیابی تاثیر مهاری آن بر روی سویه های استافیلوکوکوس اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا طراحی گردید.
مواد و روش ها: این پژوهش به صورت تجربی با سنتز یک پپتیدترکیبی از MELITININ+BMAP-27 انجام شد. سپس تاثیر ضد باکتریایی این پپتید ترکیبی بر روی سویه های استاندارد و جدایه های بالینی استافیلوکوکوس اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا ارزیابی گردید.
یافته ها: سودوموناس آئروژینوزا و استافیلوکوکوس اورئوس درغلظت 1/0 % پپتید ترکیبی به ترتیب  هاله عدم رشد 15 و 15 میلی متر و در غلظت 5/0 % به ترتیب  هاله عدم رشد 19 و 20 میلی متر را نشان دادند. سویه های بالینی هردوگونه باکتری نسبت به سویه های استاندارد مقاومت بالاتری نسبت به آنتی بیوتیک ها و پپتید ترکیبی نشان دادند. در برخی از غلظت ها، ترکیب پپتید ترکیبی وآنتی بیوتیک ها موجب افزایش حساسیت فعالت ضد باکتریایی شد، اما این تاثیر درتمامی  غلظت ها معنی دار نبود.
نتیجه گیری: پپتید ترکیبی حاصل از دوپپتید MELITININ+BMAP-27 و بر سویه های بالینی و استاندارد استافیلوکوکوس اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا تاثیر ضد باکتریایی داشتند. نتایج نشان داد که ترکیب این پپتید با آنتی بیوتیک ها می تواند در کاهش عوارض جانبی و مقاومت آنتی بیوتیکی موثر باشد.
واژه‌های کلیدی: پپتید ترکیبی، ملیتینین، BMAP-27، استافیلوکوکوس اورئوس، سودوموناس آئروژینوزا، اثر ضد باکتریایی.
     
نوع مطالعه: نامه به سردبیر | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: 1400/9/15 | ویرایش نهایی: 1401/2/7 | پذیرش: 1401/1/8

Research code: ۹۳۰۵۴۵۴۵۶
Ethics code: IR.IAU.M.REC.1399.052


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 1 - ( 12-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها