:: دوره 16، شماره 3 - ( پاییز 1397 ) ::
جلد 16 شماره 3 صفحات 16-10 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی ژن های بتالاکتاماز در اشرشیا کلی جداشده از زخم پای دیابتی به روش Multiplex PCR در شهرستان جهرم
مجتبی اکرمی ، زهرا کارگر جهرمی* ، ژیلا رحمانیان ، هدی حق شناس ، ساناز رضائیان
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
چکیده:   (2952 مشاهده)
زخم پای دیابتی، که از عوارض دیابت شیرین است، با همراه شدن عفونت در زخم می تواند خطر قطع عضو و یا حتی مرگ را افزایش دهد. باکتری E coli ، که حضور آن در زخم پای دیابتی گزارش شده است، می تواند به وخامت وضعیت زخم منجر شود. مطالعه حاضر با هدف شناسایی ژن های بتالاکتاماز در اشرشیا کلی جداشده از زخم پای دیابتی به روش Multiplex PCR در شهرستان جهرم انجام گرفت.
روش کار:
تعیین حساسیت آنتی بیوتیکی اشرشیا کلی جدا شده با استفاده از روش دیسک دیفیوژن صورت گرفت. شناسایی سویه‏های تولید کننده آنزیم‏های ESBL به کمک روش‏ Double disk synergy test انجام گرفت. به منظور شناسایی ارگانیسم‏های مقاوم به کارباپنم در محیط TSB غلظت 0.5 مک فارلند  استفاده شد. برای جداسازی و شناسایی سویه های تولید کننده MBL  از نوارهای  (AB BioDisk, Solna, Sweden) Etest MBL بر طبق دستورالعمل شرکت سازنده استفاده شد. در آزمایش multiplex PCR با استفاده از پرایمرهای اختصاصی وجود ژن های کدکننده آنزیم های بتالاکتاماز شامل blaTEM، blaSHV و blaOXA-1 مورد مطالعه قرار گرفت.
واژه‌های کلیدی: زخم پای دیابتی، E coli، مقاومت آنتی بیوتیکی، بتالاکتاماز
متن کامل [PDF 759 kb]   (1057 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: 1397/2/2 | ویرایش نهایی: 1398/8/4 | پذیرش: 1397/6/21XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 16، شماره 3 - ( پاییز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها