:: دوره 15، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 15 شماره 1 صفحات 50-56 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع شپش سر و عوامل موثر بر آن در دانش آموزان ابتدائی شهرستان جهرم در سال 1395
محمدامین فرهمندفرد ، سونیا مجیدی، کاوس صلح جو، مجید ارجمند، هادی مصلی نژاد
دانشگاه علوم پزشکیجهرم
چکیده:   (2050 مشاهده)

مقدمه: شپش سر یکی از شایع ترین آلودگی های انگلی در جهان است که باعث مشکلات جدی بهداشتی در بسیاری از جوامع به ویژه در کودکان مدارس می گردد.

این مطالعه با هدف تعیین شیوع آلودگی به شپش و بررسی فاکتورهای دخیل در اپیدمیولوژی پدیکلوزیس در دانش آموزان ابتدایی جهرم در سال 1395 انجام گرفت.

روش بررسی:این مطالعه توصیفی تحلیلی بر روی 717 نفر از دانش آموزان ابتدائی شهرستان جهرم که به روش نمونه گیری تصادفی چند مرحله ای انتخاب شدند، انجام شد.داده ها با استفاده از پرسشنامه جمع آوری شدند و با آزمون آماری کای دو و آزمون توصیفی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته ها: در بین 717 دانش آموز مورد بررسی ،49 نفر از آنها از نظر شپش سر آلوده بودند.شیوع آلودگی در پسران 2/4% و در دختران 9% بود.همه مواردآلوده ساکن شهر بودند .بیشترین موارد آلودگی در بین پایه تحصیلی سوم بود.شیوع آلودگی در دانش آموزان افاغنه به طور معنی داری بیشتر بود (05/0P<). بین متغیرهای سابقه ابتلا به شپش سر، نوع مو و دسترسی به خدمات بهداشتی درمانی با ابتلا به آلودگی به شپش سر،ارتباط معنی دار آماری مشاهده شد.

نتیجه گیری: شیوع این بیماری در بین دانش آموزان جهرم 8/6% بود که با عواملی مثل عدم دسترسی کافی به خدمات بهداشتی درمانی،عدم توجه کافی به رعایت بهداشت فردی مرتبط بود.بنابراین رعایت بهداشت فردی آموزش در مورد راه های آلودگی و پیشگیری از بیماری و فراهم کردن امکانات بهداشتی می تواند در کاهش آلودگی و عوارض ناشی از آن نقش مهمی داشته باشد.

واژه‌های کلیدی: شپش سر، اپیدمیولوژی، دانش آموزان ابتدائی، جهرم
متن کامل [PDF 327 kb]   (554 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۵XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها