:: دوره 15، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 15 شماره 1 صفحات 36-42 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تشکیل بیوفیلم در اشریشیا کلی ایزوله شده از نمونه های کلینیکی در شهرستان زاهدان
سارا جلیلیان، فرخ رخ بخش زمین
دانشگاه آزاد اسلامی کرمان
چکیده:   (3369 مشاهده)

 مقدمه:  اشرشیاکلی یک عامل مهم عفونت مجاری ادراری-تناسلی می باشد. این باکتری به علت اکتساب پلاسمید هایی کد کننده بتالاکتامازهای وسیع الطیف، به آنتی بیوتیک های بتالاکتام مقاوم شده اند از این رو یک مشکل بهداشتی مهم محصوب می شود. هدف از این مطالعه تعیین مقاومت آنتی بیوتیکی و تشکیل بیوفیلم توسط سویه های اشرشیا کلی ایزوله شده از نمونه های کلینیکی در شهرستان زاهدان می باشد.

روش کار:  تعداد60 ایزوله ازسویه های اشرشیا کلی جدا شده از بیماران مراجعه کننده به آزمایشگاه­های شهر زاهدان جمع آوری گردید. شناسایی 60 ایزوله با تستهای بیوشیمیایی مورد تایید قرار گرفت و سپس آزمایش PCR  جهت ردیابی ژن های بتا لاکتامازی CTX  ، TEM وSHV انجام شد. بررسی توانایی جدایه های اشرشیا کلی در تولید بیوفیلم با روش میکروتیتروپلیت با استفاده از الایزا تعیین شد.

یافته ها:  در این بررسی، میزان فراوانی ژن های بتالاکتاماز ۴۱ نمونه (3/68%) و ۲۸ نمونه (6/46 %) به ترتیب برای CTX وTEM بودند ولی در هیچ نمونه ای ژن SHV ردیابی نشد. مطالعه فنوتیپی جدایه­ها بر اساس اندازه­گیری جذب نوری نشان داد که تنها 10 ایزوله توانایی تشکیل بیو فیلم قوی در میکروتیتر پلیت را در میان اشرشیاکلی­های بالینی را داشتند.

نتیجه گیری: نتایج حاصل از این پژوهش نشان می دهد که بر مصرف دوز کافی آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت ها ناشی از بیوفیلم تاکید شود بنابراین تشخیص سریع جدایه­های دارای توانایی تشکیل بیوفیلم جهت اتخاذ تصمیمات درمانی و مدیریتی ضروری به نظر می­رسد.

واژه‌های کلیدی: اشریشیا کلی، مقاومت آنتی بیوتیکی، تشکیل بیوفیلم، PCR
متن کامل [PDF 289 kb]   (839 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: 1396/2/2 | پذیرش: 1396/4/13 | انتشار: 1396/4/14XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها