:: دوره 15، شماره 3 - ( پاییز 1396 ) ::
جلد 15 شماره 3 صفحات 1-8 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان شیوع وسواس فکری عملی در شهرستان جهرم
دکتر صدراله خسروی، دکتر علی ناصری
دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (1691 مشاهده)

مقدمه:وسواس فکری­عملی از شایع­ترین اختلالات روانشناختی است که در صورت عدم درمان سیری مزمن،و به سمت تباهی ناتوان­کننده­ای پیش می­رود. هدف این پژوهش بررسی شیوع وسواس در شهرستان جهرم درشش ماه دوم سال 1394بود.

روش کار:طرح پژوهش از نوع توصیفی مقطعی بود،که با استفاده از روش نمونه­گیری خوشه­ای چندمرحله­ای تعداد 411 نفر ( 46-12 ساله) ساکن شهرستان جهرم انتخاب،و پرسشنامه وسواس فکری عملی مازدلی (1977) ازآنها به­عمل آمد.

یافته ها:نتایج نشان داد که 43% از آزمودنی­های مورد مطالعه دارای اختلال وسواس فکری و عملی هستند. به­علاوه نتایج نشان داد که میزان وسواس در دو جنس تفاوت معنی­داری دارد.در بررسی نمرات وسواس وابعاد آن در مشاغل مختلف نتایج نشان داد که میزان شیوع وسواس در زنان خانه­دار به طور معنی­داری بیشتر از سایر مشاغل می­باشد.و همینطور،بین بازبینی و شستشو در مشاغل کارمند وآزاد و در بعد تردید بین کارمند و خانه­دار تفاوت به سطح معنی­دار رسیده است.سایر نتایج نشان داد که میزان وسواس و بعد بازبینی در افراد با تحصیلات سیکل،دیپلم و فوق دیپلم  بالاتر از افراد با تحصیلات لیسانس بوده است و تفاوت به سطح معنی­دار رسیده است.        

نتیجه گیری:براساس این نتایج می­توان نتیجه گرفت که میزان وسواس در زنان بالاتر از مردان و در زنان خانه­دار بالاتر از سایر مشاغل و افراد با تحصیلات پایین بالاتر از افراد با تحصیلات بالا می­باشد.

واژه‌های کلیدی: واژگان کلیدی: شیوع، وسواس، فکری عملی، جهرم
متن کامل [PDF 285 kb]   (755 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانپزشکی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 3 - ( پاییز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها