:: دوره 19، شماره 1 - ( بهار 1400 ) ::
جلد 19 شماره 1 صفحات 53-44 برگشت به فهرست نسخه ها
تغییر بیان ژن DNMT3A در لوسمی لنفوبلاستیک حاد نوع B در اثر داروی مرکاپتوپورین
سید حسین حکمتی مقدم* ، طاهره احمدی ، فاطمه پوررجب ، علی دهقانی فیروزآبادی ، کولان رحمانی
دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
چکیده:   (610 مشاهده)
مقدمه: داروهای امروزی درمان لوسمی لنفوبلاستیک حاد (acute lymphoblastic leukemia, ALL) از جمله مرکاپتوپورین، عوامل مولکولی دخیل در فرآیند ایجاد و پیشرفت این بیماری مثل DNA متیل ترانسفرازها (DNMT) را هدف قرار داده اند زیرا این آنزیم ها در متیلاسیون و در نتیجه تنظیم بیان ژن های مرتبط با تکثیر سلولی دخیلند. در این مطالعه اثر مرکاپتوپورین بر بیان ژن DNMT3A بررسی شد.
روش کار: مطالعه به صورت تحلیلی قبل و بعد روی هشت کودک مبتلا به ALL نوع B مراجعه کننده به بیمارستان مرکز طبی کودکان تهران بصورت نمونه گیری در دسترس (convenience) در مرحله قبل از دریافت داروی مرکاپتوپورین و دو ماه پس از دریافت دارو، و ۱۰ کودک سالم مراجعه کرده به آزمایشگاه مرکزی یزد انجام شد. از نمونه خون ها RNA استخراج شده و با روش RT-PCR، اندازه گیری بیان ژن DNMT3A انجام گرفت.
یافته ها: بیان ژن DNMT3A در بیماران مبتلا به ALL دریافت کننده مرکاپتوپورین به طور معنی دار نسبت به قبل از دریافت دارو بالاتر بود ( 0.05 > P).
نتیجه گیری: افزایش بیان این ژن در اثر داروی مرکاپتوپرین رخ می دهد. پس احتمالا این دارو از راه فرایندهای اپی ژنتیک ناشی از افزایش متیلاسیون DNA بر سلول های لوسمیک اثر می گذارد.
واژه‌های کلیدی: DNA متیل ترانسفراز 3A، لوسمی لنفوئید، 6- مرکاپتوپورین، بیان ژن، اپی ژنز
متن کامل [PDF 992 kb]   (136 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: 1399/6/5 | ویرایش نهایی: 1400/3/23 | پذیرش: 1400/2/28

Research code: Ir.ssu.medicine.rec.1394.200
Ethics code: Ir.ssu.medicine.rec.1394.200XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 1 - ( بهار 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها