:: دوره 16، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 16 شماره 4 صفحات 1-9 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تمرین تناوبی با شدت بالا بر محتوای پروتئین‌های گیرنده فعال‌شده تکثیرکننده پراکسیزم گاما (Peroxisome proliferator-activated receptor gamma) و دامنه PR حاوی 16 (PR domain containing 16) در بافت چربی موش‌های صحرایی نر اسپراگوداولی مبتلا به دیابت نوع 2 دارای اضافه وزن
خانم مریم شعبانی ، دکتر محسن ثالثی ، دکتر فرهاد دریانوش
دانشگاه شیراز
چکیده:   (1647 مشاهده)
م
مقدمه: پروتئین‌های PPAR-γ (Peroxisome proliferator-activated receptor-gamma) و PRDM16 (PRdomaincontaining16) پروتئین‌های کلیدی در تنظیم بافت چربی و تبدیل بافت چربی سفید به قهوه‌ای هستند. دیابت نوع 2 می‌تواند در عملکرد این دو پروتئین اختلال ایجاد کرده و باعث کاهش فعالیت عملکردی آن ها شود. هنوز نقش تمرین تناوبی با شدت بالا (HIIT; high-intensity interval training) بر این دو پروتئین در بافت چربی زیرجلدی بررسی نشده است. هدف از مطالعه حاضر، بررسی تأثیر HIIT بر محتوای این دو پروتئین در بافت چربی زیرجلدی موش‌های صحرایی نر اسپراگوداولی مبتلا به دیابت نوع 2 دارای اضافه وزن است.
روش کار: در این مطالعه، شانزده سر موش صحرایی نر دو ماهه از نژاد اسپراگوداولی با میانگین وزن 20±270 گرم انتخاب و پس از دیابتی شدن از طریق القاء STZ و نیکوتین‌آمید به روش تصادفی به دو گروه، تمرین (8 سر) و کنترل (8 سر) تقسیم ‏شدند. گروه تمرینی چهار روز در هفته مطابق با برنامه تمرینی به‏ مدت هشت هفته به فعالیت ورزشی پرداختند و گروه کنترل هیچ‌گونه برنامه تمرینی نداشتند. برای تجزیه ‌و تحلیل داده‌ها از آزمون t مستقل استفاده‏ شد.
یافته‌ها: افزایش معنادار محتوای پروتئین‌ PRDM16 (001/0 >p) در گروه‌ تمرین نسبت به کنترل مشاهده شد، اما این افزایش در محتوای پروتئین PPAR-γ معنادار نبود (26/0=p).
نتیجه‌گیری: با توجه نتایج پژوهش حاضر، HIIT باعث افزایش معنادار محتوای پروتئین PRDM16 شده است که نقش بسیار مهمی در تبدیل سلول‌های چربی سفید به قهو‌ه‌ای دارد. بنابراین، امید است از این راه بینش جدیدی در مورد ریشه، تمایز و نگهداری بافت چربی سفید و تبدیل آن به بافت چربی قهوه‌ای به دست آید.
واژه‌های کلیدی: بافت چربی، تمرین تناوبی با شدت بالا، PPAR-γ، PRDM16
متن کامل [PDF 990 kb]   (738 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: 1397/5/24 | پذیرش: 1397/10/13 | انتشار: 1397/12/25


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها