:: دوره 16، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 16 شماره 2 صفحات 35-41 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فراوانی عفونت هلیکوباکتر پیلوری در افراد مشکوک به گاستریت مزمن مراجعه کننده به کلینیک تخصصی گوارش میلاد شهر سلماس با آزمایش اوره آز تنفسی
رسول محمدی ، بابک براتی ، جاوید تقی نژاد ، علی صادقی ، مهدی رشدی ملکی ، مهتاب غریب نواز
مرکز علم و فنآوری زیست شناسی
چکیده:   (1186 مشاهده)
مقدمه: عفونت هلیکوباکتر پیلوری شیوع بالایی دارد و به طور تقریبی نیمی از جمعیت جهان به این باکتری آلوده هستند. آزمایش تنفسی اوره (UBT) مهمترین آزمایش غیرتهاجمی برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری است. هدف مطالعه حاضر، بررسی میزان فراوانی عفونت هلیکوباکترپیلوری در شهرستان سلماس با روش اوره آز تنفسی بود.
روش کار: مطالعه حاضر روی 80  نفر از مراجعه کنندگان به کلینیک تخصصی گوارش با علایمی همچون تهوع و استفراغ، وجود گاستریت مزمن، سابقه تیتر آنتی بادی IgG مثبت که از طریق پر کردن پرسشنامه و انجام آزمایش اوره آز تنفسی مورد ارزیابی قرار گرفتند، انجام شد. در این مطالعه از آزمون پیرسون، آزمون مربع کای و آزمون تی در  نرم افزار SPSS-21 برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده شد.
یافته­ها: از مجموع 80 نفر، تعداد 37 نفر (46 درصد) دارای عفونت و 43 نفر (54 درصد) فاقد عفونت هلیکوباکتر پیلوری بودند. فراوانی هلیکوباکتر پیلوری در افراد با گروه‌های سنی 50-31 دارای بیش ترین میزان شیوع و افراد کمتر از 20 سال داری کمترین میزان فراوانی نسبت به بقیه گروه های سنی بود. در این مطالعه بین مصرف دخانیات و نیز میزان تحصیلات با فراوانی عفونت در بیماران رابطه معنا‌داری مشاهده نشد.  
نتیجه گیری: با افزایش سطح دانش و آگاهی مرتبط با عوامل دخیل در ایجاد بیماری می‌توان شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری را کاهش داده و به سطح مطلوب رساند.
واژه‌های کلیدی: شیوع، هلیکوباکتر پیلوری، آزمایش تنفسی اوره، سلماس
متن کامل [PDF 796 kb]   (1189 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲۱


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها