:: دوره 16، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 16 شماره 2 صفحات 42-48 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تبلت متصل به اینترنت بر میزان و تحرک اسپرم های موش صحرایی نر بالغ
فرشته دادفر ، کورش بامداد ، مهدی سامانی پور
دانشگاه پیام نور
چکیده:   (661 مشاهده)
مقدمه: از امواجی که امروزه بسیار با آن سر و کار داریم، امواج ساطع شده از دستگاه های بی سیم اتصال دهنده به اینترنت می باشد که می‌تواند اثرات منفی مختلفی را بر سلامت انسان بر جای بگذارد. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثر امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تبلت متصل به اینترنت بر میزان حرکت و تعداد اسپرم ها در موش صحرایی نر بالغ انجام گرفته است.
روش کار: تعداد 40 سر موش صحرایی نر به ترتیب به دو گروه کنترل و تیمار با امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تبلت متصل به اینترنت تقسیم بندی شدند. تعداد اسپرم و میزان تحرک اسپرم در هر دوگروه با استفاده از آزمون آماری T-test مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: نتایج نشان داد که امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تبلت متصل به اینترنت باعث کاهش معناداری در تعداد کل اسپرم ها و تاثیر معنی داری بر قدرت تحرک اسپرم ها شد. به طوری که درگروه تیمار با امواج الکترومغناطیسی حاصل از تبلت تعداد اسپرم های سالم و آسیب دیده به ترتیب کاهش و افزایش معنی داری را نسبت به گروه کنترل نشان داد ولیکن میزان اسپرم های نیمه متحرک در دو گروه آزمایشی اختلاف معناداری نداشت.
نتیجه گیری: می توان چنین نتیجه گیری کرد که امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تبلت متصل به اینترنت منجر به کاهش میزان اسپرم و کاهش  قدرت تحرک اسپرم می گردد.
 
واژه‌های کلیدی: امواج الکترومغناطیسی، تبلت، اینترنت، تحرک اسپرم
متن کامل [PDF 829 kb]   (365 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲۱


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها