:: دوره 16، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 16 شماره 2 صفحات 8-15 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر دستورالعمل توجه تکلیف دوگانه بر تعادل ایستا و پویای سالمندان شهر اهواز
علی اصغر ارسطو، - سعید البوغبیش ، - شهلا زاهدنژاد ، - مهرداد شریفی ، - سیما رزاقی ، - سجاد پارسایی
دانشگاه شهید چمران
چکیده:   (918 مشاهده)
مقدمه: مداخلات تمرینی جهت بهبود تعادل سالمندان از اهمیت بالایی برخوردار است. هدف از انجام این تحقیق بررسی تأثیر دستورالعمل توجه تکلیف دوگانه بر تعادل ایستا و پویای سالمندان شهر اهواز ساکن سرای سالمندان است.
روش کار: این تحقیق از نوع تحقیقات نیمه تجربی و از لحاظ هدف کاربردی است. جامعه آماری این تحقیق شامل سالمندان 60 سال به بالای ساکن سرای سالمندان صالحین شهر اهواز بودند. 20 نفر از کسانی که معیارهای ورود به تحقیق را دارا بودند به روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند و پس از کسب رضایت­نامه به صورت داوطلبانه در تحقیق شرکت کردند. یک هفته بعد از مرحله پیش­آزمون مراحل تمرین شروع شد و طی سه جلسه متوالی ادامه یافت. در گروه توجه تکلیف دوگانه دستورالعمل بدین صورت بود که در حین اجرای تکلیف تعادل ایستا و پویا یک تکلیف ثانویه شناختی (شمارش معکوس اعداد) به آن‌ها داده شد. در گروه کنترل هیچ‌گونه دستورالعملی داده نشد. پس از پایان مرحله تمرینی، پس‌آزمون به عمل آمد. از آزمون تی در سطح معناداری 05/0>p جهت مقایسه گروه­ها استفاده شد.
یافته­ها: استفاده از تکلیف دوگانه باعث بهبود تعادل ایستا (05/0>p) شد ولی اثر تضعیفی بر روی تعادل پویای سالمندان داشت (05/0>p).
بحث و نتیجه­گیری: نتایج حاصل از اجرای این تحقیق مؤید این موضوع بود که یک دوره تمرینات دستورالعمل توجهی تکلیف دوگانه موجب بهبود تعادل ایستا در سالمندان می­شود ولی اثر تضعیفی بر روی تعادل پویای سالمندان دارد؛ بنابراین پیشنهاد می­شود که جهت بهبود تعادل ایستای سالمندان از روش تکلیف دوگانه استفاده شود.
واژه‌های کلیدی: توجه، تعادل قامتی، کارکرد اجرایی، سالمند، تعادل
متن کامل [PDF 684 kb]   (251 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: توانبخشی وفیزیوتراپی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲۱


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها