:: دوره 16، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 35-40 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع اختلالات پروفایل چربی خون و عوامل مرتبط در نوجوانان سالم شهرستان کوار، استان فارس
دکتر فروغ صاکی ، دکتر غلامحسین عمرانی
وزارت بهداشت
چکیده:   (953 مشاهده)
مقدمه: اختلالات پروفایل چربی در نوجوانان به عنوان زمینه ساز بیماری های آترواسکلروتیک و قلبی در آینده بسیار پر اهمیت است. بنابراین این مطالعه با هدف تعیین شیوع اختلالات پروفایل چربی خون و عوامل مرتبط با آن در نوجوانان شهرستان کوار انجام شد.
روش کار: این مطالعه به شیوه مقطعی -تحلیلی رو ی500 نوجوان سالم به روش تصادفی سیستماتیک از مدارس شهرستان کوار در سال 1392 انجام شد. شاخص های بدنی و سطح پروفایل چربی آن ها با روش های استاندارد اندازه گیری شد و با نرم افزار SPSS آنالیز گردید.
یافته ها: نتایج نشان داد 35% از نوجوانان کوار دچار یکی از اختلالات چربی خون هستند به این صورت که اختلال HDL پایین در 7/34% ، کلسترول تام بالا در 7% ، تری گلیسرید بالا در 6/13% و non HDL chol بالا در 6/10 % از کل نوجوانان دیده شد. از این میان شیوع کلسترول بالا و non HDL بالا در دخترها بیشتر از پسرها بود. بر اساس نتایج رگرسیون مهمترین شاخص های وابسته  وزن ، قد و دور کمر بودند.
نتیجه گیری: اختلالات پروفایل چربی در 35% نوجوانان شهرستان کوار وجود دارد و اختلالات کلسترول در دخترها شایع تر بود. که این امر مستلزم غربالگری  چربی خون در سنین پایین، تشخیص به موقع و رفع عوامل خطر زمینه ای مانند چاقی و عدم فعالیت فیزیکی است.
 
واژه‌های کلیدی: اختلالات پروفایل چربی، نوجوانان، کلسترول
متن کامل [PDF 294 kb]   (212 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: کودکان
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۹


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها