:: دوره 16، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 24-34 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تولید زیستی و اثر ضدباکتریایی نانوذرات نقره تولید شده توسط عصاره گیاه دارویی چویل ( .Ferulago angulata Boiss)
مهندس زهرا زارعی ، دکتر دامون رزمجویی ، دکتر جواد کریمی
دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان
چکیده:   (1136 مشاهده)
مقدمه: نانوذرات نقره در علم پزشکی کاربردهای بسیاری دارد که اثرات وابسته به انداره ذره‏ای دارند. سنتز نانوذرات نقره به دلیل کاربردهای فراوان در شناسایی عوامل بیماری‏زا، درمان سرطان و دارورسانی هدفمند، بسیار ارزشمند است. هدف از این پژوهش تولید نانوذرات نقره با استفاده از عصاره گیاه Ferulago angulata و بررسی فعالیت ضدمیکروبی نانوذرات می‌باشد.
روش کار: بدین منظور عصاره بدست آمده از گیاه‌ چویل به مدت 24، 48، 72 و 96 ساعت در معرض محلول نیترات نقره 1/. مولار با غلظت‌های مختلف (2/5,5,7/5,10,15 و15میلی مول)قرار گرفت. بعد از تغییر رنگ به سمت قهوه‏ای، با استفاده از آنالیزهای UV-visible ، DLS، SEM، TEM، XRD و FTIR وجود نانو ذرات نقره اثبات شد.
یافته ها: طیف سنجی UV-visible نشان داد که  نانوذرات نقره دارای پیک جذب در 450 نانومتر بودند. با توجه به نتایج آنالیزهای صورت گرفته قطر متوسط نانوذرات 19 نانومتر با حدود اندازه ذرات 3 تا  62 نانومتر و به شکل کروی بودند. در نهایت فعالیت ضدمیکروبی نانوذرات نقره علیه باکتری‌های استافیلوکوکوس‌اورئوس، باسیلوس‌سرئوس، اشریشیا‌کُلی و سودوموناس‌آئروژینوزا بررسی و اثبات شد.
نتیجه گیری: نتایج حاصل کارکرد خوب این گیاه را جهت سنتز نانوذرات به وضوح نشان می‌دهد، بنابراین مـی‏توانـد در درمان بسیاری از بیماری‏های منتقل شده توسط باکتری در زمینه پزشکی مفید واقع شود.
 
واژه‌های کلیدی: بیوسنتز، نانوذرات نقره، ضد باکتریایی، چویل
متن کامل [PDF 766 kb]   (357 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۹ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۸


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها