:: دوره 15، شماره 3 - ( پاییز 1396 ) ::
جلد 15 شماره 3 صفحات 59-49 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر سافرانال و کروسین بر سطح سرمی آدیپونکتین، پروفایل لیپید و گلوکز در موش های صحرایی سالم و مبتلا به دیابت نوع یک
سید دامون صدوقی
چکیده:   (3353 مشاهده)
زمینه و هدف: دیابت از شایع­ترین بیماری­های غدد درون­ریز است که با اختلال در متابولیسم گلوکز و چربی­ها همراه است. آدیپونکتین پروتئین اختصاصی مترشحه از بافت چربی است که می­تواند بر روند پیشرفت دیابت موثر باشد. با توجه به اثرات محافظتی کروسین به­عنوان یک ضد التهاب و آنتی­اکسیدانی قوی، هدف از این مطالعه تعیین اثر کروسین بر سطح سرمی آدیپونکتین، پروفایل لیپید و گلوکز در مدل موش­های صحرایی دیابتی نوع یک می­باشد.
مواد و روش­ها: در این مطالعه تجربی، 28 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار به 4 گروه­ مساوی تقسیم شدند. گروه­های شاهد، شاهد دیابتی و دو گروه­­ دیابتی تحت تیمار با کروسین (غلظت­های 50 و 100 میلی­گرم بر کیلوگرم). دیابت در گروه­های شاهد دیابتی و دیابتی تحت تیمار، با یک­بار تزریق داخل صفاقی آلوکسان القاء شد. کروسین به مدت 25 روز به­صورت داخل صفاقی به گروه­های دیابتی تحت تیمار تزریق شد. به حیوانات گروه­های شاهد و شاهد دیابتی محلول سالین تزریق شد. در پایان دوره تیمار، سطح سرمی آدیپونکتین، LDL، HDL، تری گلیسرید، کلسترول تام و گلوکز توسط روش الایزا اندازه­گیری شد.
نتایج: در مقایسه با گروه شاهد دیابتی، سطح سرمی LDL، تری­گلیسرید، کلسترول تام و گلوکز در گروه­های دیابتی تیمار شده با غلظت­های 50 و 100 میلی­گرم بر کیلوگرم کروسین به­صورت وابسته به دوز کاهش، همچنین آدیپونکتین و HDL به طور معنی­داری افزایش یافت (05/0>p).
نتیجه­گیری: تجویز کروسین به­صورت وابسته به دوز از طریق افزایش سطح سرمی آدیپونکتین و کاهش قند خون در تنظیم متابولیسم چربی­ها نقش دارد.
کلمات کلیدی: دیابت، کروسین، آدیپونکتین، پروفایل لیپیدی، موش صحرایی
 
واژه‌های کلیدی: دیابت، کروسین، آدیپونکتین، پروفایل لیپیدی، موش صحرایی
متن کامل [PDF 413 kb]   (1006 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: 1396/7/11 | ویرایش نهایی: 1397/4/5 | پذیرش: 1396/10/30XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 3 - ( پاییز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها