:: دوره 15، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 15 شماره 4 صفحات 46-52 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر بخشی طرحواره درمانی بر تعدیل طرحواره های ناسازگارانه اولیه و کاهش نشانگان خلقی در مبتلایان به اختلالات پوستی
دکتر علی شاکر دولق ، آقای حمزه سلمان پور
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه
چکیده:   (767 مشاهده)

زمینه و هدف: درمانهای روانشناختی چندی در خصوص کاهش مشکلات خلقی و تعدیل طرحواره های ناسازگار مورد بررسی قرار گرفتند و طرحواره درمانی یکی از این درمانها می باشد. این پژوهش با هدف آزمون اثربخشی طرحواره درمانی بر تعدیل طرحواره­های ناسازگارانه اولیه و کاهش نشانگان خلقی در مبتلایان به اختلال روانی-تنی پوست انجام گرفت.

مواد و روش­ها: روش پژوهش از نوع نیمه تجربی و همراه با گروه کنترل و ارزیابی به صورت پیش آزمون- پس آزمون بود. جامعه آماری پژوهش کلیه افراد مبتلاء اختلالات روانی _ تنی پوست شهر تبریز در سال 1395 بودند، که به روش نمونه‌گیری در دسترس تعداد 36 نفر انتخاب و بصورت تصادفی در دو گروه آزمایش (18 نفر) و کنترل (18 نفر) گماشته شدند. گروه آزمایش 11 جلسه مداخله طرحواره درمانی را به صورت یک بار در هفته دریافت کردند و گروه کنترل بدون هیچگونه مداخله باقی ماند. برای گردآوری اطلاعات در پیش آزمون و پس آزمون از پرسشنامه های استاندارد خلق مثبت و منفی و طرحواره های ناسازگارانه اولیه یانگ<span style="font-size:13.0pt;font-family:" b="" lotus";mso-ascii-font-family:="" "times="" new="" roman";mso-fareast-font-family:"times="" roman";mso-hansi-font-family:="" roman""="" lang="FA"> استفاده شد. داده های پژوهشی به کمک نرم افزار spss و با استفاده از آزمون تحلیل واریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته­ها: یافته ها نشان داد که طرحواره درمانی موجب کاهش معنادار نمرات تمامی طرحواره های ناسازگارانه اولیه شده است. همچنین این درمان موجب افزایش خلق مثبت و کاهش خلق منفی در مبتلایان به اختلالات روانی-تنی پوست شده است(01/0 p<).

 نتیجه­گیری: طرحواره درمانی برای اصلاح طرحوار­ه­های ناسازگارانه اولیه و کاهش علائم خلقی اثربخش است.

واژه‌های کلیدی: اختلال روانی-تنی پوست، نشانگان خلقی، طرحواره های ناسازگارانه اولیه، طرحواره درمانی
متن کامل [PDF 333 kb]   (280 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت خانواده
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۹ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۷


XML   English Abstract   Printدوره 15، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها