[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1388 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 62-68 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد سندرم "آسم ناشی از آسپرین " به دنبال مصرف ناپروکسن
سعید حمیدی زاده، کمال صالحی، کمال بوستانی
وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی
چکیده:   (1865 مشاهده)

چکیده :

را (cox1,2) 1 , که سیکلواکسیژناز 2 (NSAID) در بعضی از بیماران مبتلا به آسم، آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

مهار می کنند باعث تشدید حملات آسم و بروز یک سری عکس العمل های مختلف در بینی، چشم و راه های هوایی می شوند،

معروف است. این سندرم بالینی از موارد بسیار نادر و (Aspirin Induced Asthma - AIA) که به نام سندرم آسم ناشی از آسپرین

کمیاب می باشد . در گزارش حاضر به وضعیت خانمی 40 ساله مبتلاء به آسم که به دنبال مراجعه به پزشک و تجویز ناپروکسن و

مصرف یک عدد از آن دچار تنگی نفس شده بود پرداخته شده است . بیمار مذکور در اورژانس بیمارستان فاطمه الزهرا شهرستان

میاندواب دچار ایست قلبی _ ریوی می شود که بلافاصله بیمار اینتوبه شده و پس از احیای قلبی و ریوی موفقیت آمیز برای او و

به بخش مراقبت های ویژه منتقل می شود . بیمار یادشده بعد از پنج روز با هوشیاری GCS= برگشت بیمار، جهت ادامه درمان با 3

کامل ترخیص می شود . بروز این سندرم با ارائۀ آموزش های لازم به راحتی قابل پیشگیری می باشد، در حالی که در بعضی شرایط

می تواند به شدت تهدیدی برای زندگی باشد . به ویژه در شرایطی که شخص از مراکز درمانی دور باشد بایستی بیمار شناسایی شده

و در مورد نحوه مصرف داروها و آشنایی با علایم بروز سندرم و راه های پیشگیری آموزش های لازم به بیمار و خانواده اش داده

شود.

واژه‌های کلیدی: گزارش موردی، آسم ناشی از آسپرین، ناپروکسن
متن کامل [PDF 198 kb]   (1859 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۳
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA



XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hamidizadeh S, Salehi K, Bostani K. A Case Report Of Aspirin-Iinduced Asthma (AIA) Syndrome After Ingestion Of Naproxen. jmj. 2009; 7 (4) :62-68
URL: http://jmj.jums.ac.ir/article-1-772-fa.html

حمیدی زاده سعید، صالحی کمال، بوستانی کمال. گزارش یک مورد سندرم "آسم ناشی از آسپرین " به دنبال مصرف ناپروکسن. مجله دانشگاه علوم پزشکی پارس (جهرم). 1388; 7 (4) :62-68

URL: http://jmj.jums.ac.ir/article-1-772-fa.html



دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی جهرم Journal of Jahrom University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3921