[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: پاییز ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر کروسین بر میزان آپوپتوز سلولی و بیان miRNA-15a در سلول های B ترانسفورم شده با ویروس اپشتین بار رده سلولی CO 88BV59-1 LCL
عبدالرضا ستوده جهرمی ، ملیحه مرادزاده ، محمد کارگر ، فرشید کفیل زاده ، مرضیه جمالی دوست
دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم
چکیده:   (61 مشاهده)
مقدمه: ‌با وجود پیشرفت در تشخیص و درمان، سرطان یکی از عوامل مهم مرگ و میر در دنیاست. کروسین به عنوان کاروتنوئید اصلی موجود در زعفران، اثرات ضد توموری قوی در تومورهای پستان، لوزالمعده و معده از خود نشان می دهد. با این حال، هنوز اثرات ضد لنفومای کروسین به ویژه در لنفوم های سلول B مشخص نیست. هدف از مطالعه حاضر، بررسی اثر سایتوتوکسیسیتی کروسین بر روی لنفوم سلولB  آلوده به (EBV) Epstein Barr Virus بود.
مواد و روش ها: در این مطالعه ، تاثیر کروسین بر رده سلولی  CO 88BV59-1 LCL که نوعی لنفومB آلوده به EBV می باشد مورد بررسی قرار گرفت. سلولها به مدت ۳ روز با کروسین (۲/۰ تا ۲۰۰ میکرومولار) تحت درمان قرار گرفتند. میزان زنده مانی سلول و آپوپتوز به ترتیب با استفاده از تکنیک MTT و فلوسیتومتری مورد بررسی قرار گرفتند. همچنین، بیان miRNA-15a3p و miRNA-15a5p توسط Real-Time PCR تعیین شد.
نتایج:‌ کروسین به طور قابل توجهی مهار تکثیر و آپوپتوز ناشی از سلولهای آلوده به EBV به روش وابسته به دوز و زمان را ایجاد کرد(P<0.05). در سلول های تیمار شده با کروسین تغییر معنی داری در میزان بیان miRNA-15a3p و miRNA-15a5p در مقایسه با سلول های تیمار نشده وجود نداشت(P>0.05)
نتیجه گیری:‌ نتایج نشان داد که با توجه با تاثیر کروسین در کاهش زنده مانی و افزایش آپوپتوز سلول های لنفومی و همچنین عدم تغییر در میزان بیان  miRNA-15a می توان از آن به عنوان یک کاندید درمانی در درمان لنفوم سلول B مرتبط با EBV در نظر گرفت.
واژه‌های کلیدی: آپوپتوزیس، لنفوم سلول B، کروسین
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر
دریافت: 1399/8/18 | پذیرش: 1399/8/25
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Research code: IR.JUMS.REC.1399.026
Ethics code: IR.JUMS.REC.1399.026


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی جهرم Journal of Jahrom University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4241