[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: زمستان ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تمرین تناوبی با شدت بالا بر محتوای پروتئین‌های گیرنده فعال‌شده تکثیرکننده پراکسیزم گاما (Peroxisome proliferator-activated receptor gamma) و دامنه PR حاوی 16 (PR domain containing 16) در بافت چربی موش‌های صحرایی نر اسپراگوداولی مبتلا به دیابت نوع 2 دارای اضافه وزن
خانم مریم شعبانی ، دکتر محسن ثالثی ، دکتر فرهاد دریانوش
دانشگاه شیراز
چکیده:   (63 مشاهده)
مقدمه: پروتئین‌های PPAR-γ و PRDM16 پروتئین‌های کلیدی در تنظیم بافت چربی و تبدیل بافت سفید به بافت چربی قهوه‌ای و بژ هستند. هنوز نقش فعالیت ورزشی تناوبی با شدت بالا بر این دو پروتئین مهم در بافت چربی زیرجلدی بررسی نشده است. هدف از مطالعه حاضر، بررسی تأثیر تمرینات تناوبی با شدت بالا بر میزان پروتئین‌های PPAR-γ و PRDM16 در بافت چربی موش‌های صحرایی نر اسپراگوداولی مبتلا به دیابت نوع 2 دارای اضافه وزن می‌باشد.
روش کار: در این مطالعه، 16 سر موش صحرایی نر 2 ماهه نر از نژاد اسپراگوداولی با میانگین وزن 20±270 گرم انتخاب ‏ و به روش تصادفی به 2 گروه، تمرین HIIT (8 سر) و کنترل (8 سر) تقسیم ‏شدند؛ گروه تمرینی 4 روز در هفته مطابق با برنامه تمرینی به‏ مدت 8 هفته به فعالیت ورزشی پرداختند؛ در حالی که گروه کنترل هیچ‌گونه برنامه تمرینی نداشتند. برای تجزیه ‌و تحلیل داده‌ها از آزمون t-مستقل استفاده‏ شد.
یافته‌ها: افزایش معنی‌داری در سطوح پروتئین‌ PRDM16 (0001/0 = P) در گروه‌ تمرین نسبت به کنترل مشاهده شد؛ اما این افزایش در سطوح پروتئین PPAR-γ معنی‌داری نبود (26/0 =P).
نتیجه‌گیری: در مواجهه با چالش‌های هشداردهنده چاقی، ایده یافتن عوامل ترموژنیک (چربی‌سوز) بافت چربی‌ هنوز درمانی امیدوار‌کننده، عملی و ضروری می‌باشد؛ بنابراین با توجه نتایج تحقیق حاضر و نقش فعالیت ورزشی بر پروتئین‌های PPAR-γ و PRDM16 در سلول‌های چربی امید بر این است که بینش جدیدی در مورد ریشه، تمایز و نگهداری بافت چربی سفید و تبدیل آن به بافت چربی قهوه‌ای و بژ به دست آید.
 
واژه‌های کلیدی: بافت چربی، تمرین تناوبی با شدت بالا، PPAR-γ، PRDM16
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی جهرم Journal of Jahrom University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3846