[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: بهار97 ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر تزریق دو داروی پتدین و لیدوکایین بر عوارض پس از اکستوباسیون در بیماران تحت بیهوشی عمومی
حسن ضابطیان ، محمد حسن دم شناس ، محمد رحمانیان ، نوید کلانی ، حمید رضا دولتخواه ، احسان رحمانیان
وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی
چکیده:   (82 مشاهده)
مقدمه: بسیاری از عمل های جراحی نیازمند استفاده از لوله گذاری درون تراشه جهت بیهوشی بیمار هستند. انتوباسیون و اکستوباسیون، معمولا عوارضی برای بیمار بر جا می گذارند. کاهش این عوارض موجب افزایش بازده عمل و همچنین رضایت بیمار از عمل می گردد. برای کاهش این عوارض از ضد درد ها استفاده می شود. بنا براین مطالعه حاضر با هدف بررسی دو داروی لیدوکائین و پتدین در کاهش عوارض پس از اکستوباسیون در بیماران مراجعه کننده به اتاق عمل بیمارستان پیمانیه جهرم صورت گرفت.
روش کار:   این مطالعه ، یک مطالعه کار آزمایی بالینی می باشد. تعداد 210 بیمار به صورت تصادفی در 3 گروه پتدین، لیدوکائین و کنترل قرار گرفتند. پس از پایان عمل و پیش از خروج لوله، به گروه اول 20 میلی گرم پتدین و گروه دوم 2 سی سی لیدوکائین و گروه کنترل هیچ دارویی دریافت نکردند. عوارض پس از اکستوباسیون نظیر گلودرد، سرفه، تهوع و استفراغ، زور زدن، لارینگو اسپاسم، هایپوکسی گذرا و گرفتگی صدا مقایسه شدند. اطلاعات با استفاده از نرم افزار آماری spss نسخه 11.5 و در دو سطح آمار توصیفی ( میانگین و درصد)  و استنباطی ( کای اسکوئر)  مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
نتایج:  عوارض زور زدن، لارینگواسپاسم، هایپوکسی گذرا، سرفه، گلودرد در گروه پتدین کمتر از گروه لیدوکائین بود. عوارض تهوع و استفراغ و گرفتگی صدا در گروه لیدوکائین کمتر از گروه پتدین بود ولی بین سه  گروه پتدین، لیدوکائین و کنترل از لحاظ عوارض پس از اکستوباسیون تفاوت آماری معنی دار وجود ندارد(05/0<P-value).
نتیجه گیری:   با این که پتدین بیش از لیدوکائین در کاهش عوارض پس از اکستوباسیون نقش دارد ولی همچنان بسیاری از عوارض را کاهش نمی دهد.
.
 
واژه‌های کلیدی: پتدین، لیدوکایین، اکستوباسیون، بیهوشی عمومی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیهوشی ومراقبت های ویژه
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

zabetian H, damshenas M H, rahmanian M, kalani N, diwlatkhah H R. Comparison of the effect of two drugs pethidine and lidocaine on post-extubation complications in patients undergoing general anesthesia. jjums. 2018; 16 (1)
URL: http://jmj.jums.ac.ir/article-1-1039-fa.html

ضابطیان حسن، دم شناس محمد حسن، رحمانیان محمد، کلانی نوید، دولتخواه حمید رضا، رحمانیان احسان. مقایسه تاثیر تزریق دو داروی پتدین و لیدوکایین بر عوارض پس از اکستوباسیون در بیماران تحت بیهوشی عمومی. مجله دانشگاه علوم پزشکی پارس (جهرم). 1396; 16 (1)

URL: http://jmj.jums.ac.ir/article-1-1039-fa.htmlبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی جهرم Journal of Jahrom University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3638